OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


1 marca 2015 – II niedziela Wielkiego Postu

Dzisiejszą, drugą niedzielę Wielkiego Postu, nazywamy niedzielą Przemienienia Pańskiego ze względu na proklamowaną dziś perykopę ewangeliczną o tym wydarzeniu lub niedzielą Abrahama z uwagi na pierwsze czytanie, mówiące o tej postaci. Podziwiając wiarę Abrahama i myśląc o chwale Chrystusa, której przedsmak widzieli Apostołowie na górze Tabor, modlimy się dziś za misje i misjonarzy posłanych do narodów świata.

Dziś 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych – bohaterów podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, ludzi którzy nie złożyli broni i w beznadziejnej sytuacji stanęli do walki o nasza wolność.

Zachęcamy wszystkich w tym czasie do udziału w nabożeństwach wielkopostnych: w piątki Droga Krzyżowa dla dzieci o godzinie 16:30, dla dorosłych i młodzieży o godzinie 17:30. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godzinie 17:30.

Za udział w każdym z tych nabożeństw i za odmówienie w każdy piątek Wielkiego Postu po komunii świętej, modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu…”,  możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami; stan łaski uświęcającej, przystąpienie tego dnia do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego. Odpust możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.

Modlitwa do Chrystusa Ukrzyżowanego

Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już Dawid włożył w Twoje usta: "Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje" (Ps. 22, 17).

W czasie Wielkiego Postu zachęcamy wszystkich – zarówno dorosłych jak i dzieci, do złożenia z zaoszczędzonych przez nas dzięki wyrzeczeniom i umartwieniom pieniędzy, wielkopostnego daru serca do skarbonek Caritas, czy do skarbonki Jałmużna który znajduje się przed ołtarzem.

W naszej parafii jest wiele osób dźwigających krzyż choroby czy podeszłego wieku. Prosimy rodzinę lub sąsiadów aby zadbali o to by te osoby w czasie Wielkiego Postu mogły skorzystać z sakramentu pokuty, możemy zgłaszać te osoby w zakrystii kancelarii, lub telefonicznie do najbliższej soboty. W wyznaczonym dniu po III Niedzieli Wielkiego Postu, kapłani będą odwiedzać zgłoszone osoby z posługą sakramentalną.

W liturgii tego tygodnia, w środę, 4 marca, będziemy obchodzić uroczystość św. Kazimierza królewicza, głównego patrona naszej prowincji. W tym dniu przypada dziewiąta rocznica święceń biskupich Biskupa Tadeusza Bronakowskiego, pamiętajmy o dostojnym jubilacie w naszych modlitwach.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek Godzina Święta po Mszy świętej wieczornej, w piątek i sobotę Msze święte o godzinie 8:00 i 18:00.

Za tydzień – trzecia niedziela Wielkiego Postu i Dzień Kobiet. Matki, siostry, żony, narzeczone i koleżanki polećmy w modlitwie Panu Bogu i postarajmy się, żeby tego dnia każdy miał powód do radości.

Za dwa tygodnie 15 marca w naszej parafii rozpoczniemy trzydniowe rekolekcje wielkopostne, już teraz zaplanujmy te dni tak abyśmy mogli w nich owocnie uczestniczyć.

Parafialny Zespół Caritas rozprowadza pod chórem paschaliki wielkanocne, obecność tej świecy na naszym świątecznym stole jest znakiem solidarności z ludźmi, którzy potrzebują pomocy.

Już dziś informujemy, że w piątek i sobotę 13 i 14 marca Parafialny Zespół Caritas i Szkolne Koło Caritas przeprowadzą jak co roku zbiórkę żywności w kolneńskich sklepach. Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w tę akcję przez zakupi i ofiarowanie żywności.

W czasie Wielkiego Postu w naszym dekanacie, w parafii p.w. św. Wojciecha w Porytem prowadzony będzie Kurs Przedmałżeński. Pierwsze spotkanie wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w Kursie odbędzie się w niedzielę 8 marca b.r. o godzinie 12:00. Chętni do odbycia tego kursu zgłaszają się do ks. proboszcza parafii w Porytem.

W soboty na godzinę 10:00 zapraszamy na zbiórki ministrantów i tych, którzy chcieliby służyć przy ołtarzu Pańskim jako nowi ministranci.

W dniach 6-8 marca 2015 roku Wyższe Seminarium Duchowne im. Papieża Jana Pawła II w Łomży zaprasza młodzież męską, której nieobojętny jest temat kapłaństwa, do przeżycia we wspólnocie kleryków dwóch dni. Możliwość spędzenia weekendu w naszym Seminarium będzie sposobnością do osobistego uczestniczenia w życiu alumnów, rozeznających swoje powołanie i przygotowujących się do kapłaństwa. Program spotkania będzie zgodny ze zwykłym harmonogramem zajęć obowiązującym kleryków, od piątkowego wieczoru do niedzielnego obiadu. Obejmuje on między innymi wspólną modlitwę, uczestnictwo w wykładach, spotkania z klerykami i moderatorami Seminarium, oraz możliwość odbycia osobistej rozmowy z ojcem duchownym. Na weekend należy zabrać ze sobą: Pismo Święte, różaniec, notatnik, śpiwór, buty na zmianę i rzeczy osobiste. Weekend jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy kierować do 5-III-2015 r. - telefonicznie: ks. Robert Bączek – 606318210 - lub drogą e-mail: ksrobertb@tlen.pl W zgłoszeniu podajemy: Imię i Nazwisko, datę urodzenia, parafię pochodzenia, szkołę; prosimy też, aby zgłoszenie było potwierdzone przez duszpasterza lub katechetę - telefonicznie, drogą e-mail lub na piśmie. Zapraszamy i oczekujemy! Ks. Jarosław Kotowski - Rektor WSD w Łomży i Ks. Robert Bączek - Ojciec Duchowny.

Dziękujemy wszystkim za modlitwę i składane ofiary na potrzeby naszej parafii, ofiary zbierane na tacę w przyszłą niedzielę są przeznaczone na ogrzewanie kościoła.

Zapraszamy do pomocy w sprzątaniu kościoła w najbliższą sobotę na godzinę 12:00 mieszkańców bloku przy ulicy Witosa 19.

W minionym tygodniu przez sakrament chrztu świętego w naszej parafii, został włączony do wspólnoty Kościoła:
Piotr Kruczek
 – niech zawsze będzie blisko Pana Jezusa.

Związek małżeński mają zamiar zawrzeć:
Sokólski Wojciech kawaler parafii Przemienienia Pańskiego w Zawadach i Sylwia Olszewska panna parafii naszej – zapowiedź II;
Chrzanowski Tomasz kawaler parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku i Chludzińska Grażyna  panna parafii naszej – zapowiedź II;
Daniel Święczkowski i Katarzyna Bazydło panna – oboje parafii naszej – zapowiedź I;
Marcin Skrodzki kawaler parafii naszej i Sylwia Zabłocka panna parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku – zapowiedź I;
Emil Ruchała kawaler parafii naszej i Sylwia Jarzyło panna parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie – zapowiedź I
 – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zachodzących miedzy tymi osobami zobowiązany jest w sumieniu o powiadomieniu Kancelarii Parafialnej.

W tym tygodniu do wieczności z naszej parafii odeszła:
Anna Kajko l.78
 – wieczny odpoczynek racz jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.