OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


22 maja 2016 – Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

Wiarę w jednego Boga w Trzech Osobach wyznajemy za każdym razem, kiedy czynimy znak krzyża świętego. Niech zatem każdy znak krzyża będzie wykonywany właśnie z tą świadomością, że dotykamy niepojętej tajemnicy, niech będzie zawsze naszym odważnym wyznaniem wiary w Ojca i Syna, i Ducha Świętego – jednego Boga w Trójcy Osób.

Przez wszystkie dni maja trwa w naszym kościele po Mszy wieczornej wspólna modlitwa maryjna. Zachęcamy wszystkich do udziału w niej.

We wtorek, 24 maja przypada wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Jest to również, ogłoszony przez Benedykta XVI, dzień powszechnej modlitwy za Kościół w Chinach. Ta intencja będzie nam towarzyszyć podczas nabożeństwa majowego. Zachęcamy też wszystkich parafian do indywidualnej modlitwy w tej intencji oraz w intencji naszych sióstr i braci chrześcijan cierpiących prześladowania.

W tym tygodniu, w czwartek, przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, popularnie zwana świętem Bożego Ciała. Msze święte w tym dniu o 730, 930 1130 i 1900. Po Mszy świętej o godzinie 1130, wyjdziemy w uroczystej eucha­rystycznej procesji na ulice naszego miasta. Trasa procesji i miejsca ołtarzyków takie same jak w latach minionych, aby ułatwić przejście prosimy, aby w miarę możliwości samochody na czas przejścia procesji przestawić na inne miejsca parkingowe. Prosimy tak jak w latach ubiegłych, mieszkańców osiedla Witosa, Dąbrowskiej i ulicy Wojska Polskiego o przygotowanie ołtarzyków I i II, mieszkańców osiedla Sportowa, Sikorskiego i 11 Listopada ołtarzyka III i mieszkańców Osiedla Południe ołtarzyka IV. Ponawiamy apel aby do przygotowania ołtarzy zaangażowało się więcej osób czy rodzin z poszczególnych części. Przygotowując cztery ołtarzyki nie zapomnijmy też o udekorowaniu naszych domów, mieszkania, a przede wszystkim otwórzmy Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo. Przypominamy, że jest to uroczystość, w którą katolicy są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej. Zapraszamy dziewczynki na próbę sypania kwiatów podczas procesji Bożego Ciała w poniedziałek i wtorek na godzinę 1830.

Przez najbliższy tydzień, po Uroczystości Bożego Ciała, do czwartku 2 czerwca włącznie, będziemy przeżywać „Oktawę Bożego Ciała”, kiedy to będziemy szczególnie uwielbiać Chrystusa w Eucharystii. Codziennie o godzinie 1900 Msza Święta z Nieszporami Eucharystycznymi, po której odprawimy czerwcowe nabożeństwo i w procesji eucharystycznej przejdziemy wokół naszego kościoła. Prosimy ministrantów, biel, asystę o nadanie tym procesjom właściwej oprawy.

W tym roku uroczystość Bożego Ciała zbiega się ze świętem naszych mam. Z tej okazji nie tylko składajmy życzenia i podarunki naszym mamom, ale polecajmy je Bogu w modlitwie, prosząc dla nich o wszystkie potrzebne im łaski, by mogły dobrze wypełniać swoją misję. A dla tych, które już Pan powołał do wspólnoty ze sobą w niebie, prośmy o Boże miłosierdzie, aby mogły wyśpiewywać Jego chwałę na wieki.

W sobotę, 28 maja przypadnie 35 rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, Stefana kard. Wyszyńskiego. Przez cały sobotni dzień będzie nam towarzyszyć modlitwa o jego rychłe wyniesienie do chwały ołtarzy.

Dzieci i młodzież obu kolneńskich parafii serdecznie zapraszają wszystkich na koncert ,,AVE  MARIA, GRATIA PLENA”, który odbędzie się 22 maja w kościele św. Anny po mszy wieczornej o godzinie 170 oraz 29 maja w naszym kościele po mszy świętej o godzinie1300. Usłyszymy najpiękniejsze pieśni maryjne wykonywane wspólnie przez dzieci oraz młodzież, a w wykonaniu młodzieży zabrzmią również pieśni solowe „Ave Maria” oraz wiele innych, wielkich i znanych kompozytorów. Koncert przygotowali i poprowadzą Beata Konopka, Justyna Targońska oraz Anna i Paweł Podeszwik.

W roku 1050 rocznicy Chrztu Polski, w czasie trwania Roku Miłosierdzia oraz w trakcie przygotowań do 31 Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, Kościół Łomżyński dziękuję Bogu za obecność na naszej ziemi św. Jana Pawła II. Przed 25 laty, 4 i 5 czerwca 1991 roku, Papież Polak nawiedził Łomżę głosząc Ewangelię mieszkańcom naszej Diecezji, w szczególności rolnikom i spotykając się ze Wspólnotą Litewską. Pragniemy w sposób uroczysty uczcić tę rocznicę poprzez modlitwę, refleksję i spotkania kulturalne. Zapraszamy, zatem całą wspólnotę Diecezji Łomżyńskiej do udziału w celebrowaniu jubileuszu tego szczególnego wydarzenia.

Program:

Sobota - 4 czerwca 2016 r.

1000 - 1300 - spotkanie kapłanów Diecezji Łomżyńskiej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży.

1400 - 1600 - konferencja naukowa pod tytułem: „Od Chrztu Polski do epoki św. Jana Pawła II”, w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, z udziałem prof. dra hab. Jana Żaryna z UKSW w Warszawie oraz p. Andrea Tornielli, znanego włoskiego watykanisty z Rzymu. Do udziału w konferencji zaproszeni są księża, katecheci, członkowie ruchów i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Łomży.

1800 - Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego w Katedrze Łomżyńskiej.

1800 - Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Tadeusza Bronakowskiego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży.

1900 - Koncert „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” w wykonaniu Studia Wokalnego EMDeK pod kierownictwem p. Magdy Sinoff w Katedrze Łomżyńskiej.

2000 - czuwanie modlitewne mieszkańców Łomży przy Ołtarzu Papieskim obok Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, zakończone Apelem Jasnogórskim.

Niedziela - 5 czerwca 2016 r.

Odpust Matki Bożej Łomżyńskiej - Pięknej Miłości w Katedrze Łomżyńskiej

1800 - uroczysta Msza św. dziękczynna za Pielgrzymkę do Łomży św. Jana Pawła II i za koronację Obrazu Matki Bożej Łomżyńskiej - Pięknej Miłości, pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Tadeusza Bronakowskiego.

1900 - Koncert „Cantate Deo” (Katedra Łomżyńska) w wykonaniu Filharmonii Kameralnej w Łomży pod dyrekcją p. Jana Miłosza Zarzyckiego oraz połączonych chórów: „Amici” z parafii pw. św. Brunona w Łomży, „Santiago” z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem, „SpesUnica” z parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży, Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, Państwowej Szkoły Muzycznej 1 i 2 stopnia w Łomży oraz „Cantilena” z II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce.

W dniu dzisiejszym od godziny 900 w przychodni "Medi-Kol"  w Kolnie przy ulicy Witosa 3A odbędzie się "Biała Niedziela". Można będzie bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne: – USG – EKG – Spirometrii i wiele innych.

Zapraszamy do pomocy w sprzątaniu kościoła w sobotę na 1200 mieszkańców II części bloku z ulicy M. Dąbrowskiej 6.

Dziękujemy wszystkim za modlitwy i ofiary składane na potrzeby naszej parafii, zarówno te składane na tacę, indywidualnie, u Radnych Parafii czy wpływające na konto

Związek małżeński mają zamiar zawrzeć: Michał Kuczyński kawaler parafii św. Anny w Rutkach Kossakach i Monika Pieloch panna parafii naszej – zapowiedź II; Rafał Piotr Rybiński kawaler parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie i Justyna Florczyk panna parafii naszej – zapowiedź I; – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zachodzących między tymi osobami proszony jest o zgłoszenie tego do kancelarii parafialnej.

Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kolnie

W Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050 rocznicy Chrztu Polski nasza wspólnota parafialna oraz całe nasze miasto dokona Aktu Intronizacji Serca Pana Jezusa, Króla królów i Pana panów. Intronizacja, której będzie przewodniczył JE ks. Biskup Tadeusz Bronakowski odbędzie się w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 3 czerwca na Mszy świętej o godzinie 1700. Poprzedzą ją rekolekcje, które rozpoczną się w niedzielę 29 maja i przygotują do tego wydarzenia, nasze serca, rodziny i całe miasto. W czasie rekolekcji każdy z nas będzie mógł dokonać osobistego i rodzinnego Aktu Intronizacji. Intronizacja jest aktem wiary i deklaracją życia według tej wiary, czyli decyzją prawdziwie chrześcijańskiego życia. Intronizacja to postawienie Pana Jezusa na pierwszym miejscu w swoim życiu. To świadome i dobrowolne odwrócenie się od grzechu ze względu na miłość do Chrystusa. To wybór Jezusa w tajemnicy Jego Serca. To wprowadzenie Boga na tron – a tronem tym ma być wnętrze człowieka, życie rodzinne i społeczne. Intronizacja jest wstępem do życia poświęconego Bożemu Sercu. Służebnica Boża Rozalia Celakówna mówiła, że należy to to uczynić, „Aby ochronić Ojczyznę – Polskę od błędów, które mogą ją zaprowadzić do zatraty bytu państwowego.” A św. Faustyna Kowalska przekazała, że „przez Intronizację i Poświęcenie (będziemy) wypraszać Boże miłosierdzie dla nas i całego świata”.

Zapraszamy serdecznie do udziału w rekolekcjach intronizacyjnych poprzedzających uroczysty akt Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa przez poszczególne grupy społeczne obydwu kolneńskich parafii.

 

PROGRAM REKOLEKCJI INTRONIZACYJNYCH

Niedziela 29 maja       – nauki wstępne na wszystkich Mszach św.

Poniedziałek 30 maja – Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa w wymiarze OSOBISTYM

                                      Msze św. o godz. 930 i 1900

Wtorek 31 maja          – Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa w wymiarze RODZINNYM

                                      Msze św. o godz. 930 i 1900

Środa 1 czerwca        – Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa w wymiarze SPOŁECZNYM

                                      Msze św. o godz. 930 i 1900

Adoracja Najświętszego Sakramentu na pół godziny przed każdą Mszą świętą

Czwartek 2 czerwca – spowiedź od godz. 1900; Apel Jasnogórski o godz. 2100

Piątek 3 czerwca      – 1600  Adoracja Najświętszego Sakramentu

                                      1700  Msza św. z uroczystym aktem Intronizacji NSPJ przez poszczególne grupy
                                      społeczne obydwu kolneńskich parafii

Podczas rekolekcji będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi świętej