OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


1 maja 2016 – VI Niedziela Wielkanocna

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy maj – miesiąc, który w naszej polskiej tradycji jest naznaczony modlitwą razem z Maryją, Matką Jezusa i przez Jej wstawiennictwo. Będziemy Ją prosić, by nam pomagała przyjmować i wypełniać naukę Jej Syna, by nas uczyła pełnić wolę Boga. Na wspólnym śpiewie litanii loretańskiej będziemy spotykać się codziennie po Mszy świętej o godzinie 1900.

Podczas dzisiejszego nabożeństwa majowego będziemy modlić się w intencji ludzi pracy. 1 maja obchodzimy wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika. W tym roku przypada ono dzisiaj, czyli w niedzielę, która rangą jest ważniejsza niż to wspomnienie. W modlitwie będziemy prosić dobrego Boga, aby podejmowany przez ludzi pracy trud przynosił im osobistą satysfakcję i zapewniał środki do życia. Będziemy modlić się też za tych, którzy poszukują pracy, by spotykali życzliwych ludzi gotowych pospieszyć im z pomocą.

W szóstym tygodniu Wielkanocy zanosimy swoje błaganie do Boga o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Ta intencja towarzyszyć nam będzie podczas nabożeństw majowych. Razem z Maryją będziemy prosić dobrego Boga, by błogosławił ludzkim wysiłkom, by przyniosły one obfity plon i aby nikomu nie brakowało codziennego chleba.

We wtorek, 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i głównej patronki naszej Ojczyzny. To również 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przyjdźmy w tym dniu do kościoła na Mszę Świętą. Msze Święte będą odprawione o godzinie 730, 930, 1130 i 1900. Po Mszy świętej o godzinie 1130 z udziałem władz miasta, udamy się pod pomnik dębów wolności i na stary cmentarz aby ogarnąć modlitwą tych którzy za naszą Ojczyznę i Jej wolność oddali życie. Niech przez ten cały świąteczny dzień towarzyszy nam modlitwa za Polskę i za Polaków w kraju i na emigracji. Również jutro, z okazji Dnia Polonii i Dnia Flagi, w swoich prywatnych pacierzach czy przez udział we Mszy Świętej wyraźmy troskę o duchowy i materialny ład i rozwój w naszej Ojczyźnie.

W środę przypada wspomnienie świętego Floriana męczennika, który jest patronem naszego miasta, drugim patronem naszej parafii i patronem strażaków. Odpust parafialny, jeżeli nie przypada w tym dniu niedziela jest zawsze przenoszony na najbliższą niedzielę przypadającą po 4 maja, czyli w tym roku na 8 maja. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godzinie 1130. Mszy świętej o godzinie 13 w tę niedzielę nie będzie Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w tej Mszy świętej i prosimy o przygotowanie procesji.

W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek razem z Maryją będziemy się modlić o święte powołania zakonne i kapłańskie. W piątek przed południem odwiedzimy starszych i chorych parafian z Komunią Świętą, po południu, po pierwszej spowiedzi dzieci i ich rodziców, będzie okazja do spowiedzi dla wszystkich, a po litanii loretańskiej odmówimy akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W piątek i sobotę o godzinie 800 i 1900.

W piątek, 6 maja, obchodzimy również święto Apostołów Filipa i Jakuba. Uroczystość świętego Stanisława biskupa i męczennika, z racji VII niedzieli wielkanocnej przeniesiona jest na dzień następny, czyli 9 maja.

W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, a od najbliższego piątku rozpoczynamy nowennę do Ducha Świętego, przez którą będziemy się przygotowywali do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Przypominamy, że do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego trwa okres spowiedzi wielkanocnej.

Zbliża się Intronizacja Najświętszego Serca Jezusa w naszej parafii i miejscowości (3 czerwca 2016 r.). Rekolekcje przed tą uroczystością rozpoczniemy 29 maja – więcej informacji podamy w najbliższym czasie.

Caritas Diecezji Łomżyńskiej zaprasza dzieci do wakacyjnego wyjazdu do Ośrodka Wypoczynkowego „Caritas Bliźnim” w Ptakach k/Nowogrodu w terminie od 19 do 25 sierpnia 2016 r. Wypoczynek obejmuje: zakwaterowanie i wyżywienie – 7 dni, program edukacyjno – wychowawczy, opiekę pedagogiczną, duszpasterską, opiekę medyczną oraz ubezpieczenie NNW. Ośrodek wypoczynkowy spełnia wymagania związane z bezpiecznym wypoczynkiem dzieci i młodzieży. Zakwaterowanie w 11 domkach letniskowych z pełnym zapleczem sanitarnym, możliwość korzystania z basenu kąpielowego, 12 kajaków, kaplicy, zaplecza kuchennego, boiska do piłki nożnej, siatkowej, plażowej, zjeżdżalni linowej, trampoliny, miejsca na ognisko, placu zabaw.  Ofiara za uczestnika wypoczynku z przeznaczeniem na cele statutowe CDŁ wynosi: 250 zł za jedną osobę. Powyższa kwota pokrywa jedynie częściowo koszt pobytu uczestnika. Caritas zapewnia pokrycie pozostałej części kosztów związanych z wypoczynkiem ze środków pozyskanych w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2015 (świece wigilijne). Wypoczynek zostanie zgłoszony do Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Po karty uczestnictwa zgłaszamy się do księdza proboszcza.

Na prośbę prezesa Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, podajemy, komunikat następującej treści: „Szanowni Rolnicy, W dniu 16 maja 2016 roku upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Takie dokumenty można jeszcze składać do 10 czerwca 2016 roku, ale będzie to skutkować pomniejszeniem płatności o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia. Wnioski można przesłać pocztą, złożyć za pośrednictwem Internetu lub osobiście w biurach powiatowych Agencji. Zachęcamy Państwa do terminowego ubiegania się o przyznanie płatności obszarowych, ponieważ pozwoli to na pełne wykorzystanie przeznaczonych na ten cel środków finansowych”.

Dziękujemy za pomoc w sprzątaniu kościoła przedstawicielom mieszkańców I części bloku z ulicy Witosa 21 i zapraszamy do pomocy w sprzątaniu kościoła w przyszłą sobotę na godzinę 1200 mieszkańców II części bloku z ulicy Witosa 21.

Dziękujemy wszystkim za modlitwy i ofiary składane na potrzeby naszej parafii, zarówno te składane na tacę, indywidualnie, wpływające na konto parafii, czy u Radnych Parafii. Z racji na to że w trzecią niedziele miesiąca ofiary składane na tacę są przeznaczone na organizacje Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Krakowie, w przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę są przeznaczone na planowane prace w naszej parafii.

Związek małżeński mają zamiar zawrzeć:
Paweł Kozikowski kawaler parafii Bożego Ciała w Łomży i Marta Stachowska panna parafii naszej – zapowiedź II;
Bartosz Ciepliński kawaler parafii naszej i Anna Andrzejewska panna parafii św. Jana Chrzciciela w Turośli – zapowiedź II
 – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zachodzących między tymi osobami proszony jest o zgłoszenie tego do kancelarii parafialnej.

W minionym tygodniu przez chrzest święty zostali włączeni do wspólnoty Kościoła w naszej parafii:
Mikołaj Długozima,
Kajetan Foltyński,
Maja Suchodolska,
Wojciech Mizgier
 – niech zawsze będą blisko Pana Jezusa.

Związek małżeński w minioną sobotę zawarli:
Winczura Łukasz i Paulina Gromadzka
 – młodej parze życzymy obfitości łask Bożych na nowej drodze życia

W minionym tygodniu odszedł do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej:
Andrzej Stanisław Lorenc l. 72
 – wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
2 V – św. Atanazy Wielki z Aleksandrii, biskup i Doktor Kościoła, jeden z wybitnych Ojców Kościoła broniących bóstwa Chrystusa oraz autor znakomitych dzieł w obronie wiary;
4 maja – św. Florian, rzymski żołnierz i męczennik, patron i orędownik strażaków oraz hutników;
6 maja – święci Apostołowie Filip i Jakub. Filip do Jezusa przyprowadził Natanaela (Bartłomieja) i prosił Mistrza, by pokazał mu Ojca; Jakub, zwany Młodszym, to aktywny uczestnik tzw. Soboru Jerozolimskiego i przewodniczący gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie, któremu przypisuje się autorstwo jednego z nowotestamentalnych listów.