OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

13 kwietnia 2014 – Niedziela Męki Pańskiej (Palmowa)

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas w Wielki Tydzień. Wielu z nas nie skorzystało jeszcze z sakramentu pokuty, prosimy, by nie odkładać tego na Triduum Paschalne lub święta. Od poniedziałku do środy będziemy spowiadać pół godziny przed każdą Mszą świętą.

Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodym, którzy gromadzą się dziś w poszczególnych stolicach diecezji.

Cały Wielki Tydzień a szczególnie trzy święte dni: Wielki Czwartek, Piątek i Sobota, niech będą dniami zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

W Wielki Czwartek: Msza Wieczerzy Pańskiej w naszej świątyni o godzinie 19:00; potem Adoracja w Ciemnicy do godziny 22:00. Podobnie jak w roku ubiegłym na progu Wielkiego Tygodnia zwracamy się z prośbą o włączenie się w akcję „Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę”. Jej celem jest 30-dniowa modlitwa za jednego konkretnego kapłana którego imię będzie podane na wizytówce otrzymanej w tym dniu. Modlitwa za kapłanów to wyraz wspólnej odpowiedzialności za dobro Kościoła. Prosimy aby po nabożeństwie w Wielki Czwartek, podjąć modlitwę za tych, których Chrystus wybrał i nazwał swoimi przyjaciółmi. Plakat informacyjny będzie wywieszony w gablocie.

W Wielki Piątek: Na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii, Jutrznia o godzinie 8:30; o godzinie 10:00 – Droga Krzyżowa dla dzieci. O godzinie 17:00 Droga Krzyżowa po terenie parafii tą sama trasą jak w roku ubiegłym. Po powrocie z Drogi Krzyżowej Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego z Koronką. O 19:00 – Liturgia Męki Pańskiej; Adoracja przy Grobie Pańskim do godziny 24:00. Ofiary składane podczas Adoracji Krzyża w Wielki Piątek są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W tym dniu, obowiązuje post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy: powstrzymujemy się od pokarmów mięsnych i tylko raz jemy do syta. Możemy zyskać odpust zupełny za udział w adoracji i ucałowaniu krzyża.

W Wielką Sobotę: Jutrznia o godzinie 8:30; poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w kościele o pełnych godzinach, począwszy od godziny 9:00 do godziny 15:00. Poświęcenie pokarmów we wsi Czerwone o godzinie 9:30, na dzielnicy Sztreka ok. 9:45, w Rupinie u p. sołtysa ok. 10:00. Przychodząc do świątyni nie zapominajmy o adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie. Około godziny 15:15 , po ostatnim poświęceniu pokarmów, Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego z Koronką; Wigilia Paschalna, rozpocznie się na zewnątrz kościoła przy ognisku o godzinie 19:00 – przynosimy na tę liturgię świece, oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed wylewaniem się wosku na posadzkę. Wodę święconą będzie można zaczerpnąć z naczynia ustawionego pod chórem przy wejściu.

Zapraszamy wszystkich na czele ze strażakami na całonocną adorację przy Grobie Pańskim, prosimy aby do adoracji włączyły się grupy parafialne oraz mieszkańcy poszczególnych ulic.

W Niedzielę Zmartwychwstania Msza święta rezurekcyjna o godzinie 6:00 z procesją wokół kościoła, zapraszamy na tę Mszę dziewczynki do sypania kwiatów; następne Msze o 9:30,11:30 i 18:00.

Począwszy od Wielkiego Piątku rozpoczynamy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Nowenna będzie odprawiana w naszej świątyni pół godziny przed wieczornym nabożeństwem, z wyjątkiem Wielkiego Piątku – po powrocie z Drogi Krzyżowej i Wielkiej Soboty ok. 15:15 bezpośrednio po ostatnim poświeceniu pokarmów, w pozostałe dni o 17:30.

Przypominamy, że pod chórem Parafialny Zespół Caritas rozprowadza paschaliki i baranki na stół wielkanocny, zostały już ostatnie sztuki.

W naszych skrzynkach pocztowych możemy znaleźć zaproszenia na spotkania u świadków Jehowy, mamy nadzieję, że wszyscy je zignorujemy.

Dziękujemy wszystkim za modlitwy i ofiary składane na potrzeby naszej parafii, obecnie prowadzone są prace w pomieszczeniach na chórze, zostały wstawione okna i pomieszczenia są przygotowywane do tynkowania. Dziękujemy również, za składane ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego, w tym tygodniu ofiarę złożyli: KŻR św. Wojciecha; św. Rozalii; św. Katarzyny; Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz osoby prywatne. Ofiary składane przy ciemnicy, grobie i poświęceniu pokarmów będą przeznaczone również na kwiaty do grobu.

Dziękujemy za pomoc w sprzątaniu kościoła, ofiarę na kwiaty do Grobu Pańskiego, mieszkańcom I części bloku przy ulicy Sportowej 8 i zapraszamy do pomocy w sprzątaniu kościoła w Wielką sobotę na godzinę 16:00 mieszkańców II części bloku przy ulicy Sportowej 8.

Związek małżeński mają zamiar zawrzeć:
Grzegorz Chrzanowski z parafii św. Józefa w Piszu i Milena Chrzanowska zd. Gutowska parafii naszej cywilnie związani – zapowiedź II;
Tomasz Kukliński kawaler i Ewelina Niecikowska panna oboje parafii naszej – zapowiedź I;
Adam Kurpiewski kawaler parafii św. Jana Chrzciciela w Grabowie i Barbara Ramotowska panna parafii naszej – zapowiedź I
 – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zachodzących między tymi osobami proszony jest o zgłoszenie tego do kancelarii parafialnej.

W minionym tygodniu odszedł do wieczności
kapłan naszej diecezji ks. kan. Tadeusz Zaleski, przeżył lat 84 w kapłaństwie lat 58; wieloletni proboszcz parafii Zalas – wieczny odpoczynek racz mu dać Panie …