OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


29 marca 2015 – VI niedziela Wielkiego Postu - Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas w Wielki Tydzień. Wielu z nas nie skorzystało jeszcze z sakramentu pokuty, prosimy, by nie odkładać tego na Triduum Paschalne lub święta. Od poniedziałku do środy będziemy spowiadać pół godziny przed każdą Mszą świętą.

Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodym, którzy gromadzą się dziś w poszczególnych stolicach diecezji.

Cały Wielki Tydzień a szczególnie trzy święte dni: Wielki Czwartek, Piątek i Sobota, niech będą dniami zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

W Wielki Czwartek: o godzinie 10:00 w Katedrze łomżyńskiej zostanie odprawiona Msza Święta Krzyżma świętego w której wezmą udział kapłani z całej diecezji. Msza Wieczerzy Pańskiej w naszej świątyni o godzinie 19:00; potem Adoracja w Ciemnicy do godziny 22:00. Tego dnia za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem”, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Podobnie jak w roku ubiegłym zwracamy się z prośbą o włączenie się w akcję „Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę”. Jej tej akcji jest 30 dniowa modlitwa za jednego konkretnego kapłana którego imię będzie podane na wizytówce otrzymanej w Wielki Czwartek. Prosimy aby po nabożeństwie w tym dniu podjąć modlitwę za tych, których Chrystus wybrał i nazwał swoimi przyjaciółmi. Plakat informacyjny będzie wywieszony w gablocie. Również w tym dniu przypada 10 rocznica odejścia do Domu Ojca, św. Jana Pawła II.

W Wielki Piątek: Na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii, Jutrznia o godzinie 8:30; o godzinie 10:00 – Droga Krzyżowa dla dzieci. O godzinie 17:00 Droga Krzyżowa po terenie parafii tą sama trasą jak w roku ubiegłym. Po powrocie z Drogi Krzyżowej Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego z Koronką. O 19:00 – Liturgia Męki Pańskiej. Adoracja przy Grobie Pańskim do godziny 24:00. Ofiary składane podczas Adoracji Krzyża w Wielki Piątek są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie go podczas uroczystych obrzędów można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. W tym dniu, obowiązuje post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy: powstrzymujemy się od pokarmów mięsnych i tylko raz jemy do syta. Możemy zyskać odpust zupełny za udział w adoracji i ucałowaniu krzyża. Chorych kapłani będą odwiedzać z komunią od godziny 11:00.

W Wielką Sobotę: Jutrznia o godzinie 8:30; poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w kościele o pełnych godzinach, począwszy od godziny 9:00 do godziny 15:00. Poświęcenie pokarmów we wsi Czerwone o godzinie 9:30, na dzielnicy Sztreka ok. 9:45, w Rupinie u p. sołtysa ok. 10:00. Przychodząc do świątyni nie zapominajmy o adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie. Około godziny 15:15, po ostatnim poświęceniu pokarmów, Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego z Koronką; Wigilia Paschalna, rozpocznie się na zewnątrz kościoła przy ognisku o godzinie 19:00 – przynosimy na tę liturgię świece, oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed wylewaniem się wosku na posadzkę. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Wodę święconą będzie można zaczerpnąć z naczynia ustawionego pod chórem przy wejściu.

Zapraszamy wszystkich na czele ze strażakami na całonocną adorację przy Grobie Pańskim, prosimy aby do adoracji włączyły się grupy parafialne oraz mieszkańcy poszczególnych ulic.

W Niedzielę Zmartwychwstania Msza święta rezurekcyjna o godzinie 6:00 z procesją wokół kościoła, zapraszamy na tę Mszę dziewczynki do sypania kwiatów; następne Msze o 9:30,11:30 i 18:00.

Począwszy od Wielkiego Piątku rozpoczynamy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Nowenna będzie odprawiana w naszej świątyni pół godziny przed wieczornym nabożeństwem, z wyjątkiem Wielkiego Piątku – po powrocie z Drogi Krzyżowej i Wielkiej Soboty ok. 15:15 bezpośrednio po ostatnim poświeceniu pokarmów, w pozostałe dni o 17:30.

Niedziela Zmartwychwstania to pierwsza niedziela miesiąca kwietnia, z racji na to comiesięczna adoracja Najświętszego sakramentu przełożona będzie na następną niedzielę 12 kwietnia. Ze względu na to że adorację niedzielną prowadzą grupy parafialne, wprowadzamy adorację w ciszy która rozpocznie się po Mszy wieczornej w sobotę poprzedzającą niedzielę adoracyjną i będzie trwała do Mszy porannej w niedzielę. Adoracja będzie w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej i Ofiarodawców.

Trwa nabór do klas pierwszych Katolickiego Gimnazjum, a od 20 kwietnia do klas pierwszych Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Uczniowie pragnący kontynuować naukę w Szkołach Katolickich mogą składać dokumenty do 29 maja 2015 r. Więcej informacji w „Posłańcu”. Dodatkowe informacje można też uzyskać w sekretariacie Szkół przy ulicy Sadowej 12 w Łomży oraz na stronie internetowej.

Przypominamy że pod chórem Parafialny Zespół Caritas rozprowadza paschaliki na stół wielkanocny, zostały już ostatnie sztuki.

W naszych skrzynkach pocztowych możemy znaleźć zaproszenia na spotkania u świadków Jehowy, mamy nadzieję, że wszyscy je zignorujemy.

Dziękujemy wszystkim za modlitwy i ofiary składane na potrzeby naszej parafii. Dziękujemy również, za złożone ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego, w tym tygodniu ofiarę złożyli: KŻR Św. Wojciecha, p Henryka Marchewka z Rupina, p. Regina Borys. Ofiary składane przy ciemnicy, grobie i poświęceniu pokarmów będą przeznaczone również na kwiaty do grobu. Dziękujemy również za ofiarę na prospekt w wysokości 380 zł rodzinom z bloku Sportowa 8, które nawiedził obraz Chrystusa Króla.

Dziękujemy za pomoc w sprzątaniu kościoła, ofiarę na kwiaty do Grobu Pańskiego, mieszkańcom I części bloku przy ulicy Marii Dąbrowskiej 6 i zapraszamy do pomocy w sprzątaniu kościoła w Wielką sobotę na godzinę 16:00 mieszkańców II części bloku przy ulicy Marii Dąbrowskiej 6.

Związek małżeński mają zamiar zawrzeć:
Łukasz Dąbrowski kawaler parafii naszej i Patrycja Chojnowska panna parafii św. Jakuba w Jedwabnem – zapowiedź II
 – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zachodzących między tymi osobami proszony jest o zgłoszenie tego do kancelarii parafialnej.

W minionym tygodniu odeszła do wieczności
Irena Przyborowska l. 75
 – wieczny odpoczynek racz jej  dać Panie …