OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

7 lutego 2016 – V niedziela zwykła

Dziś 1 niedziela miesiąca lutego i V Niedziela Zwykła w roku liturgicznym.

W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem naszych głów popiołem na znak pokuty odprawimy o godz. 7:30, 9:30, 11:30, 16:00 i 18:00. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do podjęcia praktyk pokutnych w tym świętym czasie. Ofiary składane na tacę w tym dniu są przeznaczone na działalność prowadzoną przez Caritas.

Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego obowiązującego wiernych między 18 a rozpoczęciem 60 roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia). Osoby starsze i nieco młodsze, (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych.

Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty.

Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

Podczas Wielkiego Postu odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. W naszej parafii Droga Krzyżowa dla dzieci w każdy piątek o godzinie 16:30, dzieci będą otrzymywały potwierdzenia uczestnictwa. Droga Krzyżowa dla dorosłych i młodzieży o godz. 17:30, po tym nabożeństwie Msza święta. Prosimy, aby na Drogę Krzyżową dla dzieci przychodziły dzieci, bo treści poszczególnych treści są skierowane właśnie do nich. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, w każdą niedzielę o godzinie 17:30, po Gorzkich Żalach Msza święta ok. godz. 18:00.

Zarówno do odprawiania tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Tę modlitwę znajdziemy w Posłańcu.

W środę, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, które łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Świat potrzebuje dziś wielu dobrych Samarytan którzy z wrażliwością pochylą się nad chorymi i cierpiącymi często w samotności. W naszym kościele Mszę św. ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będziemy sprawować tym dniu o godzinie 18:00. Serdecznie prosimy o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni. Chorych, którzy nie mogą dotrzeć do świątyni a pragną przyjąć sakrament namaszczenia chorych prosimy zgłaszać zakrystii.

Wydział Duszpasterstwa Rodzin informuje, iż razem z ruchem Spotkania małżeńskie organizuje i zaprasza na organizowane w dwóch terminach weekendowe rekolekcje dla małżeństw w Sanktuarium Matki Bożej w Hodyszewie w dniach od 12 do 14 lutego 2016 roku. Początek spotkania w piątek o godz. 17:30, a zakończenie w niedzielę o godz. 15:00. Rekolekcje przeznaczone są dla małżeństw o różnym stażu małżeńskim i zaangażowaniu religijnym, z różną skalą uczuć łączących lub dzielących małżonków. Więcej informacji w Posłańcu.

Dziękujemy wszystkim za modlitwę i składane ofiary na potrzeby naszej parafii. W przyszłą II niedzielę miesiąca ofiary składane na tacę są przeznaczone na ogrzewanie kościoła.

Zapraszamy do pomocy w sprzątaniu kościoła w najbliższą sobotę na godz. 12:00, mieszkańców bloku z ul. Witosa 5. Msza święta za mieszkańców z bloku Witosa 3a będzie odprawiona 15 lutego o godzinie 18:00.

Związek małżeński mają zamiar zawrzeć następujące osoby:
Dariusz Ranik kawaler parafii św. Anny w kolnie i Karolina Wszeborowska panna parafii naszej – zapowiedź I;
Przemysław Woźniczka zamieszkały w Gorzowie Wielkopolskim pochodzący z parafii św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu i Ewa Woźniczka z.d. Fabiszewska zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim pochodząca z naszej parafii, oboje cywilnie związani – zapowiedź I
 – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zachodzących między tymi osobami zobowiązany jest w sumieniu o powiadomieniu kancelarii parafialnej.

W minionym tygodniu przez sakrament chrztu świętego w naszej parafii, została włączona do wspólnoty Kościoła:
Dorota Cwalina.

W minionym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty odeszła:
Hanna Gromadzka l. 69
 – wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.