OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

11 grudnia 2016 – III niedziela Adwentu

Dobiegamy połowy Adwentu. Pod koniec rozpoczynającego się tygodnia, a dokładnie od soboty, 17 grudnia, wkroczymy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Pamiętajmy, że nasza życiowa droga wiedzie ku ostatecznemu spotkaniu z Panem Bogiem – Sędzią Sprawiedliwym. Wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszą wspólnotą parafialną, gdzie umacniamy naszą przyjaźń z Panem Bogiem, aby dalej ukazywać ją innym.

Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu św. Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się różowe szaty. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż właśnie w tę radosną niedzielę.

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje adwentowe. Msze święte podczas rekolekcji w poniedziałek i wtorek, będą odprawiane; przed południem o 930, 1130; po południu o 1600 Msza święta dla dzieci i o 1800 dla młodzieży i dorosłych. Mszy o godzinie 700 w czasie rekolekcji nie ma. Wszystkich zachęcamy do udziału we wszystkich dniach rekolekcji i do skorzystania ze spowiedzi świętej, szczególnie w poniedziałek i wtorek, kiedy będą zaproszeni księża z dekanatu. Ofiary składane w ostatnim dnu rekolekcji na tacę są naszym dowodem wdzięczności księdzu rekolekcjoniście za jego posługę.

Przed świętami Narodzenia Pańskiego zazwyczaj myślimy o świątecznych prezentach, zwłaszcza dla dzieci. Zwyczaj ten ma swoje religijne uzasadnienie. Może wyrażać wszelkie dobro, jakie Jezus Chrystus przyniósł całej ludzkości. Nie zapominajmy przy tej okazji o dzieciach, którym może od lat nikt nie daje świątecznych upominków. Zechciejmy je dostrzec wokół siebie i poszerzyć swoje serca. Pan Jezus zapewnia: „Coście uczynili jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Radość tych dzieci będzie dla nas najlepszą zapłatą.

Dzisiaj rozpoczynamy też kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła.

We wtorek, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (1981 r.). Pamiętajmy o tych, którzy w tym czasie cierpieli, a nawet oddali życie i polecajmy w naszych modlitwach obecnie rządzących, aby dzięki ich mądrości nasza Ojczyzna napełniała się pokojem i dostatkiem.

W środę 14 grudnia odbędzie się dzień skupienia Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do udziału w nim zapraszamy członków, sympatyków Wspólnoty oraz wszystkich, którzy chcą bliżej poznać tę drogę formacji. Dzień skupienia rozpocznie się o godz. 1100 adoracją eucharystyczną w kościele.

Od piątku, 16 grudnia, zachęcam do odprawienia specjalnej nowenny do Dzieciątka Jezus, która zakończy się 24 grudnia. W ten sposób wyprośmy sobie czyste serce, głęboką wiarę i radość spotkania z Bogiem wcielonym. On jest już blisko!

Zapraszamy nadal wszystkich do udziału w codziennych Mszach św. roratnich, które odprawiamy w naszym kościele w tym tygodniu oprócz poniedziałku i wtorku, po śpiewie Godzinek, które rozpoczynamy o 645.

W większości Radni Parafii zakończyli roznoszenie opłatków na wigilijny stół. Jeżeli ktoś nie otrzymał opłatków, bo w tym czasie nie było nikogo w domu, może je odebrać w zakrystii lub kancelarii.

Zachęcamy również do  nabycia świecy Caritas, obecność tej świecy w naszym domu, czy na grobie naszych najbliższych jest nie tylko wyrazem naszej solidarności z potrzebującymi, ale jest również świadectwem naszej wiary.

W miniony piątek i sobotę w wielu sklepach naszej parafii została przeprowadzona przez Parafialny Zespół Caritas i Szkolne Koło Caritas, zbiórka artykułów żywnościowych na świąteczne paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin. Wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję, w imieniu obdarowanych składamy serdeczne Bóg Zapłać! Dziękujemy za posługę w tych dniach młodym i starszym wolontariuszom, a po odbiór paczek zapraszamy zainteresowanych we wtorek i środę od 1600 do 1800.

Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii. W przyszłą III niedzielę miesiąca ofiary składane na tacę będą przeznaczone na potrzeby naszej parafii.

Zapraszamy do pomocy w sprzątaniu kościoła w najbliższą sobotę na godz. 1200, mieszkańców III części bloku z ul. Sikorskiego 5 od numeru 61 do 90.

W miniony tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej odszedł:
śp. Antoni Walendzik l. 75
 – wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.